Jak wyglądają kompletne stroje rowerowe?

W przypadku jeżdżenia na rowerze duże znaczenie ma strój rowerowy. Aby jazda była bezpieczna i komfortowa należy zadbać o takie elementy jak koszulka, spodenki, kask czy rękawiczki. Jakie stroje rowerowe wybierać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Spodnie i koszulka do jazdy na rowerze muszą być opięte, ale nie mogą jednocześnie uwierać osoby je noszącej. Najlepiej sprawdzają się ubrania wykonane z materiałów oddychających, które skutecznie chronią przed przewianiem. Duże znaczenie ma też kolorystyka stroju rowerowego. Aby zapewnić kolarzowi bezpieczeństwo ubranie musi być kolorowe lub przynajmniej zawierać elementy odblaskowe. Również i spodenki powinny być dość mocno dopasowane. Tutaj sprawdza się lycra, która dobrze się rozciąga i dopasowuje do figury. W zależności od osobistych preferencji oraz od pory roku można postawić na model z krótszą lub dłuższą nogawką.

Dobrej jakości spodenki do jazdy na rowerze na ogół mają dodatkową wkładkę, w szczególności antybakteryjną, która chroni kolarza przed otarciami. Wygodne są przede wszystkim spodenki z wkładką anatomiczną, bo nie mają one szwów, a więc nie uwierają i nie ocierają skóry w czasie nawet długiej jazdy. Koszulka profesjonalnego kolarza powinna z kolei być uszyta z materiału szybkoschnącego, który skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Warto stawiać m.in. na włókna poliamidowe i poliestrowe. Klasyczne koszulki rowerowe są nieco dłuższe z tyłu. Dzięki temu plecy nie marzną w czasie jazdy w silnym wietrze, kiedy koszulka na skutek pędu unosi się do góry.

Poza tym dobrze dobrane ubrania mają doszyte na ogół 2-3 kieszenie. Najlepiej sprawdzają się oczywiście te zapinane na zamek, bo włożyć można do nich bez większego problemu kluczyki samochodowe itd bez obaw o zgubienie. W kieszonkach można również schować baton energetyczny czy bidon z wodą. Oprócz tego obowiązkowo trzeba zainwestować w dobrej jakości kask rowerowy.