Jak nie stracić motywacji do ćwiczeń?

Bike Lifestyle Cars City Cyclist Bicycle Girl

Nie ma wątpliwości, że bardzo wiele osób cechuje słomiany zapał jeśli chodzi o trening sportowy. Warto zastanowić się, z czego to właściwie wynika i jak temu zaradzić.

Nieodpowiednie przygotowanie
Wydaje się, że często ludzie rezygnują na przykład z jazdy na rowerze, do której mieli duży zapał przez to, że nieodpowiednio się do niej przygotowali. O co chodzi z nieodpowiednim przygotowaniem? Rzecz w tym, że na przykład brak odpowiedniego wyposażenia, zły rower, czy zły strój mogą sprawić, że jazda stanie się bardzo trudna i męcząca. W efekcie będzie po prostu zniechęcająca. Wiele osób nie myśli o szczegółach, takich jak na przykład odpowiednie obuwie, czy skarpetki kolarskie. Wydaje im się, że są to rzeczy zbędne, bez których można spokojnie jeździć na rowerze. Oczywiście, faktycznie można jeździć w zwyczajnych trampkach i zwykłych skarpetach, jednak jest to zdecydowanie mniej komfortowe. Skarpetki kolarskie są tworzone z materiału wchłaniającego pot, a obuwie jest przewiewne i nie powoduje odcisków. Wydaje się, że nie ma to większego znaczenia, jeśli jedzie się na krótką przejażdżkę. Jeśli jednak chodzi o dalsze wyprawy rowerowe kwestie te okazują się być kluczowe.

Brak efektów
Prawdopodobnie nic nie pozbawia motywacji do ćwiczeń tak bardzo jak brak widocznych efektów treningu. Wiele osób rezygnuje po kilku tygodniach, jeśli nie zrzucają kilogramów, które chcieli zrzucić lub też nie przybierają masy mięśniowej w takim tempie jak oczekiwali. Warto jednak wiedzieć, że zwykle jest tak, iż początkowo trening daje niewielkie efekty. Dopiero z czasem, kiedy ćwiczy się już dłużej zmiany stają się widoczne. Warto wiec uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten początkowy okres, aby później móc się cieszyć widocznymi efektami ciężkiej i wyczerpującej pracy. Zwykle jest tak, że jeśli ktoś nie zrezygnuje z ćwiczeń po kilku tygodniach później już nie rezygnuje, lecz regularnie ćwiczy nawet przez lata.